Kardeş kıskançlığı

Soru

Müjde hanım merhabalar.

Benim üç oğlum var 17,13,10 yaşlarında.

13 yaşında olan oğlum küçüğünü çok hırpalıyor. Uzmanlar çocuklar arasında hakem olmayın diyor ama öyle çaresiz kalıyorum ki. Küçüğü çok zarar görüyor. Küçüğe sürekli mal geri zekalı diye hitap ediyor.

Yanından geçerken yanlışlıklada dokunda küçük ya çok kin ve öfkeyle vuruyor yada anne hani sen vurma bana söyle demiştin cezasını ver diyerek onu dövmem için başımda bekliyor.

Küçük çok merhametli. Abisine kızmayayım diye ona zarar verdiğinde sen karışma bizim aramızda diyor yada ona kızmama engel oluyor. Bir yerini abisi kanatmış yada kızartmış olsa bile zaten oramda o iz vardı diyor.

Ne yapmalıyım. Bilemiyorum.

Teşekkürler

Devam Ediyor 0
Ülkü 2 sene 1 Cevap 394 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba

  Çocuklar arasında adaletli bir hakem olabilirsiniz elbette bunun bir sakıncası yok. Buradaki nüans büyüğün küçük gözünde ağabeylik statüsünün zedelenmemesidir.

  13 yaşındaki büyük çocuk tam bir ergen ve henüz yeni ergenliğe girmiş 10 yaşında da bir kardeşi var. Küçük çocuk için ağabey çok kıymetlidir, her daim ağabeyinin yanında olmak ister, rol model aldığı önemli bir üstür o nedenle ağabeyinin sözünden çıkmak istemez.

  Şimdi, dikkatimi çeken cümlenize değineceğim; “Küçüğe sürekli mal geri zekalı diye hitap ediyor. Yanından geçerken yanlışlıkla da dokunsa küçük ya çok kin ve öfkeyle vuruyor ya da anne hani sen vurma bana söyle demiştin cezasını ver diyerek onu dövmem için başımda bekliyor.”

  Bu ifadenize göre ben 13 yaşındaki çocuğunuzda, aşağılanmış duygusu, değersizlik duygusu, öfke kontrolsüzlüğü ve kardeş kıskançlığını yoğun olarak hissediyorum. Bu duygular çocukta erken dönemde oluşur ve bu duyguların oluşumda en büyük faktör de ailedir. Acaba küçük çocuğu korumak adına büyük çocuğun fazla üzerine gidiyor olabilir misiniz? Ya da kardeşinin yanında ağabeyi uyararak ağabeylik gururunu incitiyor olabilir misiniz? Bunlar bir ergen için çok hassas dokunuşlar.

  13 yaşındaki oğlunuz çocukluk döneminde bir takım duygusal eksiklikler yaşamış görünüyor. Belki problem davranışları vardı çocukluk döneminde fakat artarak devam etti hatta belki de pusuya yatmıştı ve patlamak için ergenliği bekliyordu. Bir de şöyle deneyin, siz hakem olun ve hakemliğiniz eşitlik ilkesine göre değil adalet ilkesine göre olsun.

  Sevgiler

Sende konu hakkında düşüncelerini paylaş