Oğlum geceleri bağırıyor ve tepiniyor

Soru

Oğlum geceleri bağırıyor tepiniyor ne yaparsam sakinleştiremiyorum. Geceleri çiş kaçırıyor. Gece tuvalete kaldırmaya çekiniyorum çünkü bağırıp tepinmeye başlıyor.

Sakinleştiremiyorum. Hiçbir dediğimi yaptıramıyorum ( diş fırçalama, gece tuvalete kaldırma, gündüz uykusuna yatma vs) çok zor durumdayım çocuğum için endişelenmeye başladım.

Acaba bir hastalığımı var bilemiyorum (4 yaşında . Tek çocuk)

Devam Ediyor 0
Tuğba Zengin acar 1 sene 1 Cevap 277 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba

  4 yaşında olan oğlunuz birçok semptomu bir arada barındırıyor. Bağırması, tepinmesi,geceleri yatağı ıslatması, sakinleşmekte güçlük yaşaması, uykuya geçişte güçlük, öz bakım beceri ya da sorumluluk duygusu eksikliği. Fakat asıl dikkatimi çeken şey “hastalığı mı var acaba” sorunuz.

  Yatağı ıslatması biyolojik ya da genetik kökenli olabilir bu konuda hekime başvurabilirsiniz. Fakat beni ilgilendiren tarafı acaba baskı var mı aile sorusu olacaktır.

  Geceleri uykusu esnasında bağırması ve sakinleşmemesi bağlanma problemi yaşadığına işaret olabilir. Dediğinizi yapmaması sözlerinizin etkisini yitirmesi ile ilgilidir.

  Çocuklar çok sözle değil az ve etkili sözle davranış değişikliği gösterir. Tek çocuk, zor çocuktur. Tek çocuklu ebeveynler genellikle çok çocuklu ebeveynlere göre daha kaygılıdır ve koruyucu ebeveyn tutumu gösterirler. Eğer mümkünse ben kardeş tavsiye edeceğim size. Çünkü çocuğunuzun kardeş ihtiyacı zamanı gelmiş görünüyor. Kardeş hem size hem de çocuğunuza iyi gelecektir.

  Sevgiler

Sende konu hakkında düşüncelerini paylaş